Vejr og klima

Med Bulgariens klima er der i landet både mulighed for skisport om vinteren og badeferie om sommeren.

Lejligheden ligger ved Sortehavskysten, hvor badesæsonen med godt vejr starter i begyndelsen af maj og fortsætter helt frem til slutningen af september. Nedenfor fremgår det gennemsnitlige vejr gennem året.

 

MånedMaks. temperaturMin. temperaturVandtemperaturSolskinstimerRegnvejrsdageMånedlig nedbør (cm)
Januar6-1105104
Februar809584,3
Marts1139784
April16711865,4
Maj2112161164,2
Juni2516211254,9
Juli2818241253
August2717241253
September241522953,7
Oktober191419774,7
November13615675,6
December82124104,8

Kilde: www.holiday-weather.com